Český kapitálový trh potrebuje viac IPO a vyššiu likviditu – Tomáš Cverna (analytik XTB) o výzvach a príležitostiach
Rozhovor s Tomášom Cvernom, analytikom XTB o českom kapitálovom trhu a pražskej burze
Český kapitálový trh sa nachádza na križovatke – hoci čelí určitým výzvam, ako sú nedostatočný počet titulov a nižšia likvidita, objavujú sa aj zaujímavé príležitosti. Rozvoj trhu START a potenciál nových IPO môžu priniesť čerstvé impulzy. Kam sa český trh môže posunúť v najbližších rokoch a čo by mohlo prilákať viac investorov?
O týchto témach sme sa dočítate v rozhovore s Tomášom Cvernom, analytikom českej pobočky online brokera XTB, ktorý dlhodobo sleduje kapitálové trhy a investičné trendy. V rozhovore sa dozviete jeho pohľad na konkurencieschopnosť Pražskej burzy, faktory ovplyvňujúce IPO a sektory, ktoré by mohli byť pre investorov najzaujímavejšie.
Ako hodnotíš aktuálny stav českého kapitálového trhu v porovnaní s ostatnými stredoeurópskymi trhmi? Kde vidíš jeho najväčšie príležitosti?
Současný stav kapitálového trhu v České republice rozhodně není ideální. Chybí nám tituly, klesají objemy, přesto bych vyzdvihl jednu věc a tou je trh START. Za mě je to příležitost pro malé firmy nejdříve začít na neregulovaném trhu a později přestoupit na trh regulovaný. Přesně tak jak to udělal Gevorkyan. Ve srovnání uvnitř Střední Evropy záleží, jestli se podíváme na západ nebo na východ. Se západními trhy se nemůžeme moc srovnávat co do počtu titulů, to platí také při pohledu na Polsko. Nicméně ve srovnání s Bratislavskou a případně budapešťskou burzou jsme na tom o něco lépe. Každopádně je rozhodně co vylepšovat.
Ako vnímaš konkurencieschopnosť českej burzy oproti väčším burzám v regióne, napríklad vo Varšave, prípadne vo Viedni alebo inej burze?
Okolní burzy mají investorům co nabídnout, stejně tak jako pražská burza. Tím, že se na burze ve Vídni obchoduje v eurech, je na ni zahraničními investory o něco jinak nahlíženo než například na burzu v Praze či Varšavě. Evropské burzy mají však jednoho společného jmenovatele a tím je oslabující aktivita na trhu s IPO. Poslední 3 roky byly ekonomicky náročné a tak není divu, že se firmy upisovaly v menším množství. S normalizací geopolitické a i samotné ekonomické situace počítám, že by v následujících letech mohlo dojít k obnově.
Čo považuješ za najväčšie výzvy, ktorým čelí český kapitálový trh v súčasnosti?
V prvé řadě to je za mě to, že Češi nejsou zvyklí investovat do akcií. Nejoblíbenějším místem pro úspory jsou pro Čechy stále úročené bankovní vklady, protože jim to dává pocit jistoty. Z průzkumů vyplývá, že investuje pouze asi jen 40 % Čechů. Problém však není pouze na “poptávkové” straně po investování, ale i na té “nabídkové”. Tím myslím mimo jiné málo zalistovaných firem nebo držení firem v rukou státu, což za mě velký smysl nedává. Kapitálovému trhu by určitě pomohlo zalistování Českých drah, České pošty nebo Budějovického Budvaru.
Myslíš si, že český kapitálový trh je dostatočne likvidný na to, aby prilákal väčších inštitucionálnych investorov? Ak nie, aké kroky by mohli zlepšiť jeho likviditu a atraktivitu pre investorov?
Myslím si, že jedinou společností, kterou mají institucionální investoři opravdu rádi je ČEZ. Nízká likvidita je opravdu brzdou pražského trhu. Nízké objemy jsou také důvodem proč některé firmy mohou zvažovat IPO například v Londýně. V případě zvýšení objemů je potřeba mít zalistované i společnosti, které nejsou na buy and hold, ale které je potřeba také “aktivněji” obchodovat. Naše burza je dost konzervativní v tom, že nabízí jeden z nejvyšších dividendových výnosů v Evropě.
V posledných rokoch sa zvýšil záujem o IPO na českej burze, napríklad cez trh START. Aký potenciál má podľa teba tento segment a čo by mohlo motivovať ďalšie firmy k vstupu na pražskú burzu?
Za mě byl vznik burzy START velmi dobrým krokem. S motivací firem vstupovat na burzu je to však horší. Zejména v dnešní době, kdy se velmi rozvíjí private equity případně private credit trh, což tvoří silnou konkurenci právě získávání kapitálu skrze burzu. Potenciál zalistování firmy by mohl být například u rodinných firem, kde není vhodný nástupce.
Aké faktory by mohli ovplyvniť príliv nových spoločností na burzy v Českej republike? Čo by mohlo motivovať viac firiem k IPO?
Je to jednoznačně nutnost kapitálu k rozvoji podnikání. Nějaká růstová firma by byla pro pražskou burzu oživením.
Vieš popísať, aké faktory by mali slovenské a české firmy zvážiť pred rozhodnutím ísť na burzu?
V prvé řadě by měly mít jasný plán co chtějí udělat s penězi, které získají úpisem a co naopak mohou svým investorům nabídnout. Zvážit by firmy měly i jakým způsobem se bude vyvíjet free float, zda-li upíší pro ně maximální akceptovatelné množství akcií rovnou, nebo zda je pro ně možné i budoucí SPO. V neposlední řadě je důležitá i komunikace směrem k investorům.
Čo si myslíš o zapojení retailových investorov do českého kapitálového trhu? Aké opatrenia by mohli prilákať viac drobných investorov a záujem investovať na domácom trhu?
Nejdůležitějším faktorem je edukace. Zkrátka je potřeba dosáhnout nejdříve zvýšení investiční gramotnosti. Tím, že Češi znají domácí prostředí, může pro ně být pražská burza prostorem, kde si mohou vyzkoušet obchodování než se pustí například do USA. Bez znalosti fungování investování to akcií to ale nepůjde.
Na ktoré sektory alebo odvetvia by sa mali investori v Českej republike podľa teba zamerať v najbližších rokoch?
Myslím si, že u nás bude stále silným tématem energetika a obrana. Rozvoj technologií jako je například AI dosáhne dle mého názoru bodu kdy uvidíme u společností, které ji využívají úspory na nákladech a to se bude týkat nejen firem v USA, ale i těch evropských potažmo českých.
Kde vidíš český kapitálový trh o päť rokov, a aké faktory môžu ovplyvniť jeho rast alebo stagnáciu?
Přál bych si, aby bylo na hlavním trhu pražské burzy zalistováno mnohem více firem. PX index s minimálně deseti novými firmami by byl určitě velký posun. Dále věřím, že opatření jako windfall tax se již nebudou opakovat.
Sú nejaké konkrétne firmy alebo akcie, ktoré momentálne sleduješ a ktoré by podľa teba mohli byť zaujímavé pre investorov v Česku a na Slovensku?
Můj lokální, ale zároveň globální favorit obchodovaný na pražské burze je Colt CZG. Po očku sleduju Monetu a Erste, přičemž mi příjde jejich valuace už nyní poměrně vysoká. Těším se ale také na IPO Doosan Škoda Power.
Posledná otázka na záver. Ako podľa teba moderné technológie, ako sú blockchain alebo umelá inteligencia, ovplyvnia budúcnosť investovania?
Umělá inteligence již dnes začíná být minimálně pro mě nezbytnou součástí investičního procesu. Různé jazykové modely mi pomáhají zpracovat konferenční hovory po výsledcích firem nebo transformovat data ze snímků do excel tabulek, se kterými dále pracuji. Věřím, že potenciál AI sahá ale ještě dále.
Tomáš Cverna (analytik XTB) nám objasnil, aké faktory ovplyvňujú budúcnosť českého kapitálového trhu. Ak vás zaujíma, ako sa trh môže zmeniť v nasledujúcich rokoch, určite sledujte ďalší vývoj a novinky na webe Market Go Wild – možnosti sú široké!
O Tomášovi Cvernovi
O financie a investovanie sa začal zaujímať už počas štúdia na gymnáziu, keď si začal spravovať svoje prvé akciové portfólio a tiež publikovať názorové komentáre pod hlavičkou spolku Econet. Krátko po maturite nastúpil okrem vysokej školy aj do spoločnosti XTB na pozíciu analytika finančných trhov. Tomáš sleduje ekonomické dianie v USA, ale aj na domácej scéne. Jeho doménou je analýza amerických a českých akciových titulov. V rámci svojej profesie rozširuje povedomie o svete financií a investícií na stredných a vysokých školách.